Jakub Škrha

 

Jakub Škrha je perkusista, který se zaměřuje především na brazilské rytmy a sambu. Žil rok v Rio de Janeiro, hlavním městě samby, kde studoval rytmy a hru na perkuse u těch nejlepších brazilských učitelů. Jako jeden z mála Evropanů a jako jediný Čech se stal součástí toho největšího a nejslavnějšího karnevalu na světě, karnevalu v Riu. Dva roky po sobě hrál v bubenickém orchestru (bateria) školy samby Unidos do Viradouro (2016, 2017) a jeden rok se školou samby Academicos do Cubango (2017).

Kromě hraní a zkušeností se školami samby v Riu, Jakub také v Brazílii studoval rytmy a perkuse v “Maracatu Brasil – Ritmos Brasileiros e Universais” a v “Escola Portatil da Música – Casa do Choro”. Učil se od předních brazilských perkusistů jako Bernardo Aguiar, Gabriel Policarpo, Fabricio Reis, Marcus Suzano, Boka Reis, Waguinho do Repique, Dofono de Omolu, Luiz Augusto, Alexandr Garnizé, Iran Silva a dalších.

Tyto zkušenosti z Brazílie ho přivedly k založení školy samby Escola de Samba Brno a pořádání sambových workshopů. Zároveň vede moderní bubenickou show Ritmo Factory, která spojuje sílu exotických rytmů s moderním zvukem elektronické a taneční hudby. Jakub Škrha se společně s Ritmo Factory a Escola de Samba Brno stal firemním hráčem světového výrobce bubnů a perkusí značky Meinl.

https://meinlpercussion.com/artists/artist-detail/Artist/show/jakub-skrha-523/

Doma v České republice za svou kariéru odehrál mnoho koncertů a bubenických show. Spolupracoval s předními českými hudebníky, například se zpěvačku Annou K, kterou doprovázel na perkuse na významných letních festivalech (2017, 2018). Dále byl například při otevírání Českého domu v Rio de Janeiro na letních olympijských hrách (2016). Dlouhou dobu působil v bubenické kapele Miloše Vacíka TamTam Batucada, se kterou vystupoval například na Expo v Miláně (2015) nebo na úvodním ceremoniálu finále mezi Bayernem Mnichov a Chelsea v pražském Edenu (2013).