Escola de Samba Brno

Jakub Škrha

Jakub Škrha je perkusista, který se zaměřuje především na brazilské rytmy a sambu. Žil dva roky v Rio de Janeiro, hlavním městě samby, kde studoval rytmy a hru na perkuse u těch nejlepších brazilských učitelů. Jako jeden z mála Evropanů a jako jediný Čech se stal součástí toho největšího a nejslavnějšího karnevalu na světě, karnevalu v Riu. Dva roky po sobě hrál v bubenickém orchestru (bateria) školy samby Unidos do Viradouro a Academicos do Cubango. Kromě hraní a zkušeností se školami samby v Riu, Jakub v Brazílii studoval rytmy a perkuse v “Maracatu Brasil – Ritmos Brasileiros e Universais”, a také v “Escola Portatil da Música – Casa do Choro” a učil se od předních brazilských perkusistů.

Tyto zkušenosti z Brazílie ho přivedly k založení moderní profesionální bubenické show Ritmo Factory, která hraje rytmy celého světa ve svém originálním podání a nejvíce je inspirovaná Brazílií a Jižní Amerikou. Zároveň také založil bubenickou školu samby Escola de Samba Brno pro širokou veřejnost. Jakub Škrha se společně s Ritmo Factory a Escola de Samba Brno stal firemním hráčem světového výrobce bubnů a perkusí značky Meinl.

Doma v České republice za svou kariéru odehrál mnoho koncertů a bubenických show. Společně s Ritmo Factory vystupoval na řadě významných festivalů, městských slavností, firemních večírků a vedl spoustu workshopů a teambuildingů. Jakub Škrha je dramaturgem a jedním z hlavních organizátorů mezinárodního festivalu Brasil Fest Brno. Spolupracuje s předním českými muzikanty, například se zpěvačkou Annou K, kterou doprovází jako host na perkuse po celé ČR. Společně s Gabriel Policarpo vedl bubenický samba workshop na velkém mezinárodním festivalu Drum Point. Měl na starosti hudební část programu při slavnostním otevření Českého domu na Letních olympijských hrách 2016 v Rio de Janeiru.  Byl součástí bubenické show pro Prague Playoffs v O2 aréně, na Expo v Miláně, a nebo na úvodním ceremoniálu finále ligy mistrů mezi Bayernem Mnichov a Chelsea v pražském Edenu.